Yukarı
Röportaj

Elaine N. Aron, Hayli Duyarlı Kişi’yi anlattı

Çocukken kapısından bile geçmek istemediğiniz doğum günü partileri, iş yerinde kendinizi asla iyi hissetmediğiniz rekabet ortamı, zamanla yarışmak zorunda kaldığınızda düştüğünüz çukur, reddettiğiniz o terfi, gürültülü ortamlardan kaçma isteğiniz, etraftaki insanların duygularını hissetmekten dolayı çekilen enerjiniz, akmaya hazır gözyaşlarınız ve ister erkek olun ister kadın, başkalarına tuhaf gelen daha nice duyarlı haliniz… Hepsinin, henüz adı pek bilinmeyen bir özellikten kaynaklandığı öğrenmek size çok iyi gelebilir.

Hayli Duyarlı Kişi… Kitabın adını gördüğümde, “İşte” dedim, “Beni anlatıyor, ne kadar da güzel bir tercüme olmuş. Nihayet bizden bahseden birileri çıktı.” Ancak okudukça yanıldığımı anlamaya başladım ve biraz da kibirli davrandığımı… Çünkü kitapta bahsedilen “hayli duyarlılık” hayli farklı bir konu. Ve üstelik benim gibi “Ben duyarlıyım” dediğimizde dualitenin tuzağına düşüyor ve duyarlı olmayan o kötü kalpli(!) insanları yaratmış oluyoruz. Bu da pek duyarlı bir tavır olmasa gerek…

Dr. Elaine N. Aron, 90’lardan beri hayli duyarlı kişiler üzerinde çalışmalarını sürdüren ve yüksek lisansını klinik derinlik psikolojisi üzerine yapmış bir klinik psikolog. Eşi Dr. Art Aron ile sevginin ve yakın ilişkilerin psikolojisi üzerine yaptığı çalışmalar ile uluslararası alanda tanınmış olan Aron, hayli duyarlı kişiler üzerine yazdığı kitaplar ile de çoksatan bir yazar. Hayli duyarlı bir kişi olarak bu tanınırlık kendisi için kolay olmasa gerek… Diğer yandan hayli duyarlı kişiler için çok büyük bir iş yaptığı da bir gerçek. Bu kitabı okuyan birçok yetişkin utangaç, korkak, asosyal, sulu gözlü ya da tuhaf olarak etiketlendiği geçmişine şöyle bir bakıp, “Demek tüm yaşadıklarım bu nedenleymiş” diyecek ve birçok anne-baba çocuklarına karşı daha anlayışlı olacak hatta onları takdir edebilecek.

Çoğunlukla röportaj vermeyi  tercih etmeyen Dr. Aron, ülkemizde ilk kez Mümkün Dergi’ye konuştu ve hassas ruhlara iyi gelecek bilgiler paylaştı.

Devamını mumkundergi.com adresinden okuyabilirsiniz.

 

«

»

Yorum yapmak ister misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir