Yukarı
Röportaj

Ellerimizde şifa düğmeleri var

Eliniz vücudunuzun uzak kumandası olsaydı neler yapmak isterdiniz? Migreni geçiren bir düğme, boyun ağrınızı dindiren bir düğme, kronik hastalıkların iyileşmesini destekleyen yüzlerce başka düğme… Güney Koreli doktor Park Jae Woo’nun Su Jok yöntemi, bu kumandanın haritasını herkesin kullanabileceği şekilde veriyor. Üstelik çok hızlı etki ediyor, yan etkisi de bulunmuyor. Su Jok hakkındaki detayları Türkiye’nin ilk Su Jok uzmanlarından İlknur Ünal ile konuştuk.

Su Jok kulağa çok farklı geliyor. Hangi dilden geliyor? Anlamı nedir?

Kore dilinde su el, jok da ayak demek. Su Jok tüm bedenin ele ve ayaklara yansıması demek. Yani bedenin bir kopyası ellerimizde, ayaklarımızda, parmaklarımızda, hatta parmaklarımızın uç boğumunda da var. Ulaşmak ve dokunmak daha kolay olduğu için biz daha çok elden bahsediyoruz.

Bu yansıma noktaları sadece el ve ayakla mı sınırlı? Yüzümüzde de var mı mesela?

Evet var. Vücudumuzda 72 bin akupunktur noktası var. Bütün bedenin yüze yansıması da var, bütün bedenin sadece buruna yansıması da var. Dirseğimin içine yansıması da var, dışına yansıması da var.

Bu yansıma sistemine ne ad veriliyor?

Uygunluk Sistemleri deniyor. Vücudun aynısı belli bir yere kopyalanmış gibi düşünün. Mesela omzum ağrırken omuzlarıma masaj yaptırabilirim ama böbreklerim rahatsızken elimi böbreklerimin içine sokamam. Bu amaçla, sinyali böbreğe gönderecek bir harita var, onu kullanıyorum.

Devamını mumkundergi.com adresinden okuyabilirsiniz.

«

»

Yorum yapmak ister misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir