Yukarı
Röportaj

Arketipler aşk gibidir, ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz

Yıllar geçtikçe Carl Gustav Jung’dan daha fazla bahsedildiğini, kitaplarının yeni basımlarının arttığını, onun adını içeren daha fazla eğitim ve uygulama doğduğunu fark ettiniz mi? 1961 yılında dünyadan ayrılan bu sıra dışı İsviçreli psikiyatrın bize bıraktığı miras ancak yerini buluyor olabilir mi? Bu sorunun cevabını almak için İsrail’e uzandık ve sevgili Avi ile Zoom üzerinden buluştuk. 

Avi Goren-Bar, bir klinik psikolog ve eğitim psikoloğu, dışavurumcu sanatlar terapisti, bireysel ve kurumsal  koç. Geliştirdiği Jung koçluğu sistemi ile başta “Gölge” arketipi olmak üzere aktif, dengesiz ya da derin dondurucuda olan arketiplerimizi fark etmemizi sağlayacak hızlı ve etkili araçlar sunuyor. Dünyanın dört bir yanında öğrencileri var. Her ne kadar Zoom üzerinde buluşmuş olsak da salgın dönemi dışında Avi’yi derinden bağlı hissettiği Türkiye’de de yakalamak çok mümkün. Bunun tatlı bir ispatı olarak röportaj boyunca kullandığı bazı tanıdık ifadeleri “bold” yaptım, dikkatinizi çekecektir.

O zaman başlayalım mı? Arketip nedir, ego ile ilişkisi nasıldır, arketiplerimi fark etmek ve doğru kullanmak için ne yapabilirim, kötü dediğim insanlara bir başka açıdan nasıl bakabilirim?

Sevgili Avi, siz bir klinik psikolog ve psikoterapistsiniz, diğer yandan şimdi benzersiz, otantik bir şey yapıyorsunuz… Doğrusu bunu bir an önce duymayı çok istesem de önce bu noktaya nasıl geldiğinizi de merak ediyorum, yolda neler oldu?

Devamını mumkundergi.com adresinden okuyabilirsiniz.

 

«

»

Yorum yapmak ister misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir