Yukarı
Dergiler

Her şey içseldir

2015 yılında tam on haftanın cumartesi ve pazarlarını, İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna gitmek suretiyle katıldığım bir kuantum koçluk eğitimine ayırdım. Onca saatlik eğitimi tek bir cümle ile özetlemem istense şunu söylerdim: “Her şey içseldir.”

Can kulağı ile dinlediğimiz tüm bilgilere rağmen zaman zaman “Ama o da şöyle yaptı” dediğimizde eğitmenimizin “O parmak hep dışarıda, hep dışarıda” deyişi hep kulaklarımda çünkü topu taca atma tuzağına hala düşüyorum.

Bu ifade, özellikle de kendimizi çok haklı gördüğümüz olaylarda rahatsız edici olabiliyor.  Ama ‘İçeride ne varsa dışarıda da o vardır’ı kabul ettikten sonra inanın hayat çok daha kolay yaşanıyor.

Kabul etmemiz gereken bir gerçek var ki kimseyi değiştiremiyoruz. Bir düşünün, kimi sadece siz istediğiniz için değiştirebildiniz bugüne kadar? Oysa kendimizi gerçekten değiştirebiliyoruz. Biz değiştiğimizde insanların bize yaklaşımları da değişiyor. Özgüven sorununu dönüştüren bir insanın çekim alanına artık onu güvensiz hissettirecek insanlar girmiyor. Değersizlik duygusunu dönüştüren kadın artık ona kendi değersizliğini hatırlatacak figüranlara ihtiyaç duymuyor, güzel ilişkilere yelken açıyor. “Ben ancak param olursa mutlu olurum” diyen adam mutluluğunu bu koşuldan özgürleştirdiğinde önce gerçekten mutluluğu hissediyor, para akışı ancak ondan sonra başlıyor. Hayatlarımızdaki kısırdöngüler birer birer kırılıyor, yok oluyor.

Şimdi ‘her şey içseldir’ ifadesini özel hayatımıza, iş hayatımıza, sağlık durumumuza, finansal konularımıza, yaşadığımız ülkenin ve dünyanın meselelerine teker teker uyarlayalım. ‘İç’iniz hangi alanlarda güzellikler, kolaylıklar, hangi alanlarda engeller yaratıyor? Peki bunu neden yapıyor? Siz neyi değiştirirseniz dünyanız değişecek? Biz neyi değiştirirsek ülkemiz değişecek? “Neden benim başıma geliyor?” diye hayıflanmak yerine sorumluluklarımızı fark edelim. Hepimiz birey olarak kendi odalarımızı temizleyelim ki güzellikler bizden başlayarak ailemize, sosyal hayatımıza, semtimize, şehrimize, ülkemize ve dünyaya yayılsın.

“Nereden başlasam?” diye düşünenlere bu ay harika bir yılbaşı hediyemiz var. İletişim-İlişki Uzmanı ve Regresyon Terapisti Hande Akın ile birlikte hazırladığımız ajandada dönüşümün adımlarını hafta hafta sizlerle paylaştık. Bu rehberi her gün göreceğiniz bir yere asın ya da katlayıp yanınızda taşıyın. Sevimli bir not bir defteri, bir de kalem ekleyin yanına ve bunları lütfen kullanın.

Siz iyi oldukça dünya da iyi olacak çünkü;

Her şey içseldir…

 

*Pozitif Dergisi 12. sayısı giriş yazısıdır.  Aralık 2015

«

»

Yorum yapmak ister misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir