Yukarı
Röportaj

Esas özgürlük evrenle, yıldızlarla bir olmaktır

Sosyolog, yoga eğitmeni ve yazar Defne Suman ile her kitabının ardından mutlaka bir röportaj yaparım. Bu sefer de geleneği bozmadık, tek farkla… Güzel bir kitap kafede değil, Zoom uygulaması üzerinde buluştuk.

Bir diğer fark da üzerine konuştuğumuz konulardı aslında. Bugüne kadar çoğunlukla geçmişin, hem toplumsal hem ailevi sırların hikayelerini yazan Defne Suman, bu sefer geleceğe gitti ve bir distopya kaleme aldı: Yağmur’dan Sonra.

Distopya, anti-ütopya anlamına geliyor. Anlayacağınız hikâye hayallerimizin aksine gelecekte baskıcı bir yönetimin hüküm sürdüğü bir ülkede geçiyor. Ama mesele bununla da bitmiyor. Dünyada büyük bir salgın var, üstelik üçüncü kez deneyimlenen ve insanlığın sonunu getirmek üzere olan bir salgın.

İşin en ilginç yanı ise Defne Suman’ın bu hikâyeyi korona gerçeği henüz hayatımıza girmeden önce yazmaya başlamış olması. Evet, önceden yazdı ve sonrası hakkında da ipuçları veriyor.  Ya bu salgınlar devam ederse, ya insanlık dünya üzerinden yavaş yavaş silinecekse ya tüm bilgilerimiz dijital karadeliğe gidecekse? Tüm bunlar olurken biz ne yapacağız? Hepsini konuştuk.

Devamını mumkundergi.com adresinden okuyabilirsiniz.

 

«

»

Yorum yapmak ister misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir